Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Sudet ovat tappaneet vuoden sisällä 53 koiraa – valtaosa on metsästyskoiria

EU kerää yhteisöiltä tietoa susipopulaatiosta ja sen alueellisista vaikutuksista. Komissio antaa mahdollisesti ehdotuksen suden suojelutason muuttamisesta EU:ssa.

EU-komissio kerää parhaillaan paikallisilta yhteisöiltä, tutkijoita ja muilta asianomaisia tietoa susitilanteesta sekä suden vaikutuksista alueellisesti. Komissio on todennut, että sudet aiheuttavat levittäytyessään uusille alueille yhä enemmän konflikteja paikallistasolla karjankasvattajien ja metsästäjäyhteisöjen kanssa. Metsästäjäliitto, yhtenä kyseisen tahon edustajana, on pyytänyt metsästysseuroja kertomaan tilanteesta omilla alueillaan. Myös Maa- ja metsätalousministeriö on kehottanut sidosryhmiä tulla kuulluiksi asiassa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.