Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Eduskuntavaalien vaalikone on nyt avattu, löydä oma ehdokkaasi!

Mies kateissa kansallispuiston alueella Rautavaaralla – Poliisi: "Mies on välittömän avun tarpeessa"

Poliisi etsii 66-vuotiasta miestä Tiilikkajärven kansallispuiston alueelta Rautavaaralta.

Itä-Suomen poliisilaitos sai keskiviikkoiltana ilmoituksen kadonneesta miehestä. Poliisin saamien tietojen mukaan mies lähti Tiilikkajärven kansallispuiston alueelle iltapäivällä, muttei palannut kotiinsa.

Mieheen ei saatu yhteyttä puhelimitse, ja hänen käyttämä auto löytyi Tiilikkajärven kansallispuiston läheisyydestä.

Kaikkien käytössä olevien tietojen perusteella poliisilla on syytä olettaa miehen olevan välittömän avun tarpeessa.

Miehen pituus on 160–170 senttiä, hän on vartaloltaan tanakka ja käyttää silmälaseja. Havainnoista pitää ilmoittaa hätäkeskuksen numeroon 112.

Itä-Suomen poliisilaitoksen lisäksi etsintään osallistuu Rajavartiolaitos ja vapaaehtoinen pelastuspalvelu.